ГАРМОНІЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВА ЄС В СФЕРІ ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ НЕПОВНОЛІТНІМИ ОСОБАМИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

делікт, відшкодування шкоди, недоговірні зобов’язання, неповнолітня особа, європейське деліктне право, принципи європейського деліктного права

Анотація

В статті досліджуються особливості гармонізації законодавства ЄС в сфері відшкодування шкоди, завданої неповнолітніми особами. Авторкою проаналізовано м’яке право ЄС у цій сфері та зосереджено увагу на національному регулюванні у досліджуваній сфері. Акцентовано увагу на тому, що сьогодні все ще існує умовне питання про те, чи є гармонізація деліктного права ЄС можливою та бажаною. Гармонізація деліктного права потребує не лише формальної правової основи, а й суттєвого обґрунтування. Узагальнено висновки щодо того, що зміст (глибина) гармонізації повинен фактично сприяти покращенню створення та функціонування внутрішнього ринку ЄС. І тому, гармонізуючи акти в межах ЄС, необхідно певним чином відійти від тих різнобарвних норм, що мають місце серед правового регулювання відшкодування шкоди, завданої неповнолітніми особами, в 27 країнах-членах ЄС. Зроблено висновок про важливість м’якого права в контексті регулювання досліджуваних відносин.

Авторкою зосереджено увагу на необхідності унормування єдиних підходів до понять малолітньої та неповнолітньої особи. Підтримано ідею перегляду віку розмежування таких категорій. Досліджені приклади країн ЄС, де визначено три моделі правового регулювання відшкодування шкоди, завданої неповнолітніми особами. Авторка переконана у доцільності вивчення правового досвіду ЄС в цілому та окремих його країн з точки зору запозичень найкращих практик для врегулювання відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою. Наголошено на необхідності дотримуватися тенденцій до дебатування у цій сфері, де ймовірним є вихід за межі правових систем країн-членів ЄС і розширенням правничого погляду в сторону усіх країн Європи, в тому числі й України, яка за досить реальними оцінками, може досить швидко стати повноправною учасницею ЄС.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Олена Черняк, Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова

    кандидатка юридичних наук, професорка, професорка кафедри міжнародного та європейського права

Посилання

Hasanat W. Definitial Constraints Regarding Soft Law. AALCO Quaterly Bulletin. 2007. No 1-2. pp. 8-32. URL: http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? abstract_id=2321552 (дата звернення: 18.01.2023)

Димінська О.Ю. Значення «Soft Law» для гармонізації договірного права ЄС. Університетські наукові записки. 2016. №1 (57). С. 236-243

Abbot K. W. Hard and soft law in international Governance. International Organization. 2000. Vol 54. No 3. pp. 441–456.

Cees van Dam. European Tort Law. Oxford University Press, 2006. 608 p.

The European Group on Tort Law. URL: http://www.egtl.org (дата звернення: 19.01.2023)

Principles of European Tort Law: Text and Commentary. Wein, NewYork;, 2005. 282 p.

Гринько С.Д. Деліктоздатність неповнолітніх фізичних осіб за цивільним законодавством України та зарубіжних країн: порівняльно-правовий аналіз. Часопис цивілістики. 2015. № 19. С. 158-165.

Завантаження

Опубліковано

13.10.2023

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ДИСКУСІЇ

Як цитувати

Черняк, Олена. “ГАРМОНІЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВА ЄС В СФЕРІ ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ НЕПОВНОЛІТНІМИ ОСОБАМИ”. Актуальні проблеми правознавства, no. 3, Oct. 2023, pp. 124-9, https://doi.org/10.35774/.

Схожі статті

1-10 з 630

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.