Зарубіжний досвід протидії організованій злочинності у сфері фінансів та можливості його застосування в Україні
Ключові слова:
організована злочинність, зарубіжний досвід протидії злочинним угрупуванням, правопорушення у сфері фінансівАнотація
В умовах побудови правової держави, реформування політичної та економічної системи в Україні актуальності набуває протидія організованій злочинності, яка завдає шкоди державі, дестабілізує фінансову сферу, негативно впливає на сучасний стан економіки, ускладнює криміногенну ситуацію.
Організована злочинність давно вийшла за межі національних інтересів. Сьогодні вона перетворилась на всесвітню проблему. Злочинні угрупування все частіше виходять за кордони однієї держави, створюючи аналоги транснаціональних компаній, що займаються злочинним бізнесом. Прослідковується тенденція включення української злочинності в транснаціональні кримінальні структури, що зосереджують свою діяльність у фінансові сфері. Однією із причин цього є відсутність механізмів, що об’єднують зусилля гілок влади, правоохоронних органів, а також недостатній рівень співпраці із аналогічними структурними підрозділами зарубіжних країн у протидії з проявам організованої злочинності, зокрема у сфері фінансів.
Останнім часом в Україні запроваджується багатовекторний підхід у питанні протидії злочинності, що полягає в здійсненні державного впливу на окремі її види. Але досі залишається проблема, що сьогодні немає виваженого прогнозованого підходу на державному рівні щодо формування стратегій в безпековому секторі, що впливає на ефективність запобігання правопорушенням. Саме тому актуальним є вивчення сучасного прогресивного зарубіжного досвіду протидії організованій злочинності.
Метою статті є дослідження зарубіжного досвіду у питанні запобігання та протидії організованій злочинності у фінансовій сфері, з’ясування можливостей його застосування в Україні в сучасних умовах.Завантажити
Посилання
Чаплинський К.О., Мінка П.Я. Розслідування злочинів, вчинених злочинними угрупованнями: навч. посібник. Дніпропетровськ: Дніпропетр. гуманіт. ун-т. 2009. 225 с.
Конвенція Організації Обʼєднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, прийнята Резолюцією 55/25 Генеральної Асамблеї від 15 листопада 2000 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_789#Text (дата звернення: 10.05.2022)
Основы борьбы с организованной преступностью / под ред. В.С. Овчинского, В.Е. Эминова, Н.П. Яблокова. Москва: ИНФРА-М, 1996. 400 с.
Борис О. Як організована злочинність впливає на економіку? Юридична газета. 2021. 21 вересня. URL: https://yur-gazeta.com/golovna/yak-organizovana-zlochinnist-vplivae-na-ekonomiku-.html (дата звернення: 10.05.2022)
White Paper on transnational organised crime (2015). URL: https://edoc.coe.int/en/organised-crime/6837-white-paper-on-transnational-organised-crime.html (дата звернення: 12.05.2022)
Філяніна Л.А. Міжнародний досвід запобігання і боротьби з організованою злочинністю. Юридичний науковий електронний журнал 2019. № 6. С. 434-436.
Міняйло Н.Є. Зарубіжний досвід запобігання організованій злочинності. Науковий вісник Чернівецького університету. 2013. Вип. 660. С. 144-149.
Толкач А.М. Міжнародний досвід кримінально-правової боротьби з організованою злочинністю. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 6. C.163-166.
Верченко Л.С. Система та компетенція правоохоронних органів США, які протидіють організованій злочинності. Право і суспільство. 2009. №5. С. 141-147.
Шостко О.Ю. Аналіз ефективної діяльності системи кримінальної юстиції у сфері протидії організованій злочинності в окремих європейських країнах. Проблеми законності. 2009. № 1. С. 176 -185.
Бусол О.Ю. Міжнародний досвід побудови та функціонування спеціалізованих органів з протидії високопосадовій злочинності (в контексті незалежності Державного бюро розслідувань в Україні). Громадська думка про правотворення. 2016. 14 (117). С. 9-23. URL: http://nbuviap.gov.ua/ (дата звернення: 12.05.2022)