Компаративний аналіз інституту капеланства

Автор(и)

  • Іван Голяченко

Ключові слова:

капеланство, військове право, збройні сили, армія, військові дії, воєнний конфлікт, духовенник

Анотація

У статті здійснено компаративістський аналіз інституту капеланства.

Цікавим та необхідним є досвід Франції щодо громадського руху під егідою капеланської діяльності, а також розвитку партнерства з релігійними організаціями з метою забезпечення більшої духовної підтримки військовослужбовців, що виражається у розробці спільних програм та проектів, спрямованих на забезпечення релігійної свободи та підтримки духовної здоров'я військовослужбовців.

Автором відзначено, що важливим та необхідним є досвід США щодо співпраці з іншими службами військової організації. На сьогодні необхідно запровадити системну взаємодію капеланської служби та психологічних та медичних служб, з метою забезпечення комплексної підтримки військовослужбовців.

Пропонується також передбачити відповідальність військових капеланів за порушення норм, яким регламентовано інститут капеланства та види відповідальності, а також запровадити можливість окремого військового капелану для керівних посад Генерального штабу України.

Зауважено, що особливу увагу приділяє інституту капеланства альянс НАТО. Для отримання статусу капелана НАТО необхідно пройти спеціальне навчання. Метою цього навчального курсу є виховання військових капеланів у стандартах НАТО та розв'язання питань, що торкаються здатності виконувати спільне служіння та релігійні консультативні обов'язки під час військових дій. Це передбачає вивчення міжнародного права, етики та психологічних методів для підтримки командирів з особовим складом військ у їх місії.

На прикладі міжнародного досвіду капеланства Республіки Польща відзначено, що польська держава прирівняла статус духівників-капеланів до статусу професійних військових: у війську вони отримують офіцерські звання та заробітну платню. В армії духівники не тільки задовольняють релігійні потреби воїнів, але й запобігають психічним травмам серед тих, хто відчуває втому і стрес.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Іван Голяченко

    аспірант 1 курсу кафедри публічного та міжнародного права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Посилання

Комиссары духа. URL: https://nvo.ng.ru/forces/2009–05–22/11_ kapellany.html?id_user=Y (дата звернення: 10.01.2023)

The Queen’s Regulations for the Royal Air Force – Fifth Edition of 1999. URL: https://witneyaircadets.files.wordpress.com/2016/12/queens-regulations-for-the-royal-air-force-2016.pd (дата звернення: 10.01.2023)

Ващук М. М. Закордонний досвід у здійсненні душпастирської опіки військовослужбовців та можливості його використання для України URL: https://lbku.krok.edu.ua/index.php/krok-university-law-journal/article/view/247/ 210 (дата звернення: 12.01.2023)

Військова капеланська діяльність в Україні: етапи становлення, нормативно-правове забезпечення, особливості здійснення під час воєнного стану, закордонний досвід / укл.: Коропатнік І. М., Микитюк М. А., Павлюк О. О., Пєтков С. В. Київ: ВД «Професіонал», 2023. 552 с.

Kormányrendelet A Tábori Lelkészi Szolgálat Létrehozásáról. URL: http://www.ktp.hu/document/1994-kormanyrendelet-tabori-lelkeszi-szolgalat-letrehozasarol (дата звернення: 10.01.2023)

Білаш О. В. Конкордат як різновид міжнародної угоди та регулятор державно-конфесійних відносин. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2014. Вип. 29 (2). С. 236-240.

Карпенко О. Капеланство у світі. Церковна православна газета. 2009. №7-8(233-234). URL: https://www.kapelanstvo.ugcc.ua/kapelanstvo-u-sviti/ (дата звернення: 10.01.2023)

«Queen’s Regulations and Orders (QR&O). Volume I – Administration». URL: https:// www.canada.ca/en/department-national-defence/corporate/policies-standards/queens-regulationsorders/vol-1-administration.html

«The Royal Canadian Chaplain Service». URL: https://www.canada.ca/en/departmentnational-defence/programs/royal-canadian-chaplain.html (дата звернення: 10.01.2023)

Rennick, J. B. (2011). «Canadian military chaplains: Bridging the gap between alienation and operational effectiveness in a pluralistic and multicultural context», Religion, State & Society, vol. 39, no. 1, рp. 93–109.

Капелланские структуры стран восточной Европы. Священник в воинской среде. URL: http://churchs.kiev.ua/index.php?option=com_content&view= article&id=2465:2012–01–10–12–09–00&catid=77:2011–08–30–13–38–08&Itemid=6 (дата звернення: 10.01.2023)

Завантаження

Опубліковано

20.06.2023

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС. ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО. МІЖНАРОДНЕ ПРАВО

Схожі статті

1-10 з 524

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.