Особливості нормативно-правового регулювання нотаріальної діяльності консульських установ

Автор(и)

  • Оксана Кузьменко
  • Вікторія Чорна
  • Павло Лютіков

Ключові слова:

нотаріальна діяльність, нотаріальні дії, державне регулювання нотаріальної діяльності, дипломатичні установи, консул, іноземний елемент

Анотація

У статті розкрито особливості нормативно-правового регулювання нотаріальної діяльності консульських установ.

Відзначено, що забезпечення належного рівня підготовки та кваліфікації консульських нотаріусів. Для цього можна проводити регулярну перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців, організовувати семінари та тренінги.

Акцентовано увагу на необхідності встановлення чітких правил та процедур щодо вчинення нотаріальних дій. Консульські установи можуть створювати внутрішній документ, який містить чіткі інструкції щодо вчинення різних типів нотаріальних дій. Забезпечення доступності та зручності процедури вчинення нотаріальних дій. Для цього можна розглядати можливість розширення графіку роботи консульських установ, надання можливості запису на відвідування та запровадження інших інструментів для полегшення процедури вчинення нотаріальних дій.

Необхідним є встановлення системи контролю якості вчинення нотаріальних дій. Для цього можна створювати систему зворотного зв'язку зі замовниками послуг, проводити регулярний моніторинг якості виконання послуг та вивчення статистичних даних про вчинення нотаріальних дій. Для розширення системи контролю якості вчинення нотаріальних дій консульськими установами України можна запропонувати наступні кроки:

1)        запровадити стандарти якості виконання нотаріальних дій, що передбачають виокремлення критеріїв якості, які враховують найкращі європейські практики та законодавства та відповідно визначення оцінювання та  оцінки виконання нотаріальних дій, який передбачатиме рейтинг задоволеності клієнтів, аналіз відгуків про виконання послуг, контроль за додержанням встановлених стандартів та інші параметри;

2)        розробити систему моніторингу та звітування про якість виконання нотаріальних дій, яка передбачатиме збір, аналіз та звітування про результати оцінки якості виконання послуг;

3)        розробити та запровадити систему опитування задоволеності клієнтів від виконання нотаріальних дій, які вже скористалися послугами консульської установи та проводити її аналіз для покращення якості послуг;

4)        запровадити тренінгові курси 1 раз на 2 роки консульських нотаріусів та інших працівників з питань якості виконання нотаріальних дій та виконання стандартів;

5)        проводити один раз на рік аудит консульських послуг нотаріального змісту, з метою забезпечення відповідності стандартам та найкращим практикам;

6)        встановити відповідальність за порушення норм, що визначають правила та порядок надання консульських послуг консульськими установами.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографії авторів

  • Оксана Кузьменко

    доктор юридичних наук, професор,

    Заслужений діяч науки і техніки України

    завідувач кафедри публічного та міжнародного права

    Юридичного інституту Київський національний

    економічний університет імені Вадима Гетьмана

  • Вікторія Чорна

    доктор юридичних наук, професор, професор кафедри публічного та міжнародного права Юридичного інституту Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

  • Павло Лютіков

    доктор юридичних наук, професор професор кафедри публічного та приватного права Університету митної справи та фінансів

Посилання

Денисяк Н. М. Консул як суб’єкт нотаріальних правовідносин http://dspace.onua.edu.ua/ (дата звернення: 10.01.2023)

Кравченко Н. П. Нотаріальна діяльність дипломатичних представництв України в контексті адаптації національного законодавства до права ЄС. Актуальні проблеми міжнародних відносин. 2012. Вип. 108 (частина 1). С. 231–242.

Про нотаріат: Закон України від 02 вересня 1993 року № 3425-XІІ URL:https://zakon.rada.gov.ua (дата звернення: 10.01.2023)

Федоренко Т. Деякі аспекти нотаріальних функцій, що виконуються консулами. Підприємництво, господарство і право. 2012. № 9. С. 29–33.

Про затвердження Консульського статуту України: Указ Президента України від 02 квітня 1994 р. № 127/94. URL: http://zakon1. rada.gov.ua/laws/show/127/94 (дата звернення: 10.01.2023)

Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України» 27 грудня 2004 року № 142/5/310 URL: http://zakon1. rada.gov.ua (дата звернення: 12.01.2023)

Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України. Наказ Міністерства юстиції України та Міністерства закордонних справ України від 27 грудня 2004 № 142/5/310 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1649-04#Text (дата звернення: 13.01.2023)

Долинська М. Консульські установи як учасники українського нотаріального процесу URL: file:///C:/Users/admin/Downloads/konsulski-ustanovi-yak-uchasniki-ukrayinskogo-notarialnogo-protsesu.pdf (дата звернення: 13.01.2023)

Про Консульський статут України: Указ Президента України від 02 квітня 1994 року № 127/94 URL: http://zakon1. rada.gov.ua (дата звернення: 11.01.2023)

Положення про консульський збір України та Інструкції про порядок стягнення сум консульського збору. Наказ Міністерства закордонних справ України від 23 квітня 2018 № 182 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0610-18 (дата звернення: 10.01.2023)

Завантаження

Опубліковано

20.06.2023

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС. ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО. МІЖНАРОДНЕ ПРАВО

Як цитувати

Кузьменко, Оксана, et al. “Особливості нормативно-правового регулювання нотаріальної діяльності консульських установ”. Актуальні проблеми правознавства, no. 1, June 2023, pp. 88-94, https://appj.wunu.edu.ua/index.php/appj/article/view/1566.

Схожі статті

1-10 з 437

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.