Поняття та особливості захисту прав ветеранів війни

Автор(и)

  • Роберт Погосян

Ключові слова:

права людини і громадянина, війна, військовослужбовці, адміністративно-правовий статус, державні гарантії, адміністративно-правова охорона, адміністративно-правовий захист

Анотація

У статті наведено поняття та особливості захисту прав ветеранів війни.

Стверджується, що захист виступає частиною охорони, є його складовим елементом, але володіє поряд з цим автономним характером; по-друге, охорона може проявлятися у вигляді цивільно-правової, адміністративно-правової, кримінально-правової охорони, які мають особливий зміст та систему специфічних превентивних заходів, в той же час захист характеризується можливістю застосування цивільно-правового, адміністративно-правового, кримінально-правового примусу; по-третє, кожному з названих видів охорони та захисту відповідає своя група публічно-правових інституцій, які призначені здійснювати діяльність у вигляді охорони або захист тих або інших прав чи їх сукупності. Аргументовано твердження, що права ветеранів війни доречніше використовувати конструкцію «охорона прав ветеранів війни», яка передбачає в тому числі і активний захист при необхідності.

Зазначено, що ветерани війни ‑ це особи, які брали участь у бойових діях, антитерористичних операціях та інших формах збройної боротьби по захисту Батьківщини чи в інших бойових діях на території інших держав, відповідно до міжнародних домовленостей, медичні представники, волонтери, інваліди-війни, ліквідатори диверсійно-терористичних груп, вояки УПА, миротворці тощо, які несуть фізичні та психологічні наслідки щодо участі у цих діях, та потребують спеціальної підтримки та допомоги від держави.

Виокремлено ознаки поняття «ветеран війни» є: участь військової особи в збройних конфліктах, бойових діях та інших формах збройної боротьби на боці України або інших дружніх країн; підтверджена участь військової особи в збройному конфлікті, бойових діях та інших формах збройної боротьби, що була здійснена відповідно до вимог законодавства; факт отримання поранень, контузій, травм або інвалідності внаслідок участі в збройних конфліктах, бойових діях та інших формах збройної боротьби(факультативна ознака); строк проходження служби в збройних силах, поліції, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України та інших військових формуваннях; підтвердження ветеранства відповідними документами (військовий білет, посвідчення про ветеранство, свідоцтво про поранення чи інвалідність тощо); потребують спеціальних пільг та підтримки від держави; введення спеціального обліку ветеранів війни відповідно до законодавства.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Роберт Погосян

    аспірант Науково-дослідного інституту публічного права

Посилання

Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Закону України від 19 квітня 1991 року № 918-XI. Відомості Верховної Ради України. 1993. № 45. Ст. 425.

Конвенція IV Гаазького універсального договору. Офіційний сайт Організації Об'єднаних Націй. URL: https://www.un.org/ruleoflaw/files/HR%20Handbook/ HR%20Handbook%20Ukraine/IV_Hague_Convention.pdf (дата звернення: 15.01.2023)

Антитерористична операція на сході України. URL: https://uk.wikipedia.org/

Про затвердження Порядку ведення переліків осіб, які мають право на отримання пільг, передбачених законодавством про ветеранів війни. Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2002 року № 1755. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1755-2002-%D0%BF (дата звернення: 16.01.2023)

Малеин Н. С. Охрана прав личности советским законодательством. Моска: Наука, 1985. 166 c.

Витрук Н. В. Общая теория правового положения личности. Москва: Норма, 2008. 448 c.

Гарантії реалізації та захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина. URL: https://mykolaivska.land.gov.ua (дата звернення: 18.01.2023)

Завантаження

Опубліковано

20.06.2023

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС. ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО. МІЖНАРОДНЕ ПРАВО

Як цитувати