ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО РОЗУМІННЯ СПОСОБІВ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ

Автор(и)

Ключові слова:

адміністративне судочинство, адміністративні суди, кодекс адміністративного судочинства, способи захисту порушеного права, механізм захисту порушеного права, засоби захисту порушеного права

Анотація

У статті акцентовано увагу на тому, що національна правова система України побудована за сучасними стандартами, що передбачають людино-центризм та суттєві можливості захисту прав і свобод. Зауважується, що динамічне формування правозахисних механізмів відбувалося протягом становлення Української державності та набуло особливої динаміки у зв'язку з ухваленням у 1996 році Конституції України, яка заклала міцний фундамент у цій сфері. А 6 липня 2005 року ухвалено Кодекс адміністративного судочинства України, який визначив юрисдикцію та повноваження адміністративних судів та установив порядок здійснення судочинства в адміністративних судах. 2 червня 2016 року до Конституції України було внесено зміни, якими було передбачено, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди (частина п'ята статті 125). Аргументовано, що такими змінами було підсилено діяльність адміністративних судів саме в аспекті реалізації їхньої правозахисної функції. Адже завдання адміністративного судочинства визначені у Кодексі адміністративного судочинства  України з 2005 року та полягають у справедливому, неупередженому та своєчасному вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

          Основний Закон, доповнений вказаною вище нормою, сформував єдине цілісне правове регулювання, яке поставило захист порушених прав в адміністративному судочинстві на достатньо високий рівень. У зв'язку з цим, Законом від 3 жовтня 2017 р. № 2147- VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» Кодекс адміністративного судочинства України було суттєво доопрацьовано та це безпосередньо стосувалося і способів захисту порушених прав. У той же час, законодавчого визначення (легальної дефініції) “спосіб захисту” КАС України не містить.  

          З метою більш ґрунтовного розуміння змістовного наповнення поняття «способи захисту порушених прав в адміністративному судочинстві» слід ураховувати доктринальні підходи до цієї та суміжних з нею категорій. Таким чином, захист прав може здійснюватися через реалізацію засобів, способів та у межах встановлених законом форм. З іншого боку, засоби, способи і форми є категоріями, реалізація яких спрямована на захист прав та підпорядковані таким завданням.

Встановлено, що у межах адміністративно-процесуальної доктрини існують підходи, які пов'язані з розумінням способів захисту порушених прав в адміністративному судочинстві у контексті адміністративного позову, процесуальних форм та інших аспектів змістовної діяльності адміністративного суду. Саме тому, в аспекті повного, всебічного та неупередженого аналізу способів захисту порушених прав в адміністративному судочинстві слід проаналізувати такі способи як у контексті права на звернення до суду (стаття 5), так і в контексті повноважень адміністративного суду при вирішенні справи (статті 245 КАС України).  

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Захар Турутя, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

    аспірант кафедри державно-правових дисциплін юридичного факультету

Посилання

Господарське право: підручник / О.П. Подцерковний [та ін.]; за ред. О.П. Подцерковного, Xарків: Одіссей, 2010. 640 с.

Кулинич О. П. Поняття цивільно-правового способу захисту права приватної власності на земельні ділянки. Часопис Київського університету права. 2011. №4. С. 222-225.

Мартинюк Ю. В. Захист суб’єктивних цивільних прав у договірних зобов’язаннях : дис. докт. філософ. Тернопіль, 2023. 264 с.

Особливості захисту суб’єктивних цивільних прав: монографія. За заг. ред. академіків НАПрН України О. Д. Крупчана та В. В. Луця. Київ: НДІ приватного права і підприємництва НАПрН України, 2012. 400 с.

Підлубна Т.М. Право на захист цивільних прав та інтересів: дис... канд. юрид. наук. Київ, 2009. 209 с.

Яновицька Г. Б. Цивільно-правові засоби захисту прав споживачів в Україні : дис... докт. юрид. наук. Львів, 2021. 439 с.

Основи загальної теорії права : навчальний посібник / Т. Є. Кагановська, Є. І. Григоренко. Харків: ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2015. 144 с.

Завантаження

Опубліковано

18.12.2024

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС. ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО. МІЖНАРОДНЕ ПРАВО

Як цитувати

Турутя, Захар. “ОСНОВНІ ПІДХОДИ ДО РОЗУМІННЯ СПОСОБІВ ЗАХИСТУ ПОРУШЕНОГО ПРАВА В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ”. Актуальні проблеми правознавства, no. 3, Dec. 2024, pp. 36-41, https://appj.wunu.edu.ua/index.php/appj/article/view/1926.