ПРАВОВІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОКУРАТУРИ В УКРАЇНІ:ІСТОРИЧНИЙ ВИМІР

Автор(и)

Ключові слова:

прокуратура, реформи, правові основи, історичний вимір, публічне обвинувачення

Анотація

Дана стаття спрямована на дослідження правових основ діяльності органів прокуратури саме в їх історичному розвитку, що дозволить на основі здобутих знань визначити напрямки та пріоритети подальшого їх реформування. Доведено, що сучасний розвиток української держави супроводжується значними змінами в структурі та функціях прокуратури. З моменту здобуття незалежності в 1991 році, система органів прокуратури України зазнала суттєвих змін, що стосувалися як її правових засад, так і організаційно-функціональних механізмів. Резюмовано, що реформа системи прокуратури, що триває в Україні, є складовою ширшого процесу судової реформи, яка передбачає перехід до нової моделі, де прокуратура виконує переважно функції процесуального керівництва, а не загального нагляду. Дослідження історичних аспектів створення та розвитку будь-якого державного органу, законодавчої бази його функціонування має важливе значення для розуміння його ролі та функцій. По-перше, це дозволяє з'ясувати історичне призначення органу, його місце у структурі державної влади та взаємозв’язок з іншими інститутами. По-друге, аналізує причини та умови, що зумовили потребу у виконанні покладених на нього функцій. По-третє, такий підхід надає змогу оцінити сучасний стан органу, визначити напрямки вдосконалення його діяльності через законодавчі та організаційні зміни, спрямовані на підвищення ефективності. Стверджується, що віднесення прокуратури до системи правосуддя було важливим етапом реформ. Воно заклало підґрунтя для приведення функцій прокуратури у відповідність до міжнародних стандартів, зокрема тих, які визначаються рекомендаціями Венеціанської комісії та Ради Європи. Проте, незважаючи на позитивні наміри, реальна імплементація цих змін в Україні відбувалася повільно та супроводжувалася і продовжує супроводжуватися викликами, зокрема, незважаючи на формальне обмеження повноважень прокуратури, на практиці політичний тиск на неї зберігався, а проблеми із забезпеченням реальної незалежності прокурорів від внутрішнього адміністративного впливу залишаються досі актуальними.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Петро Кучерявий, Національна академія Державної прикордонної служби України

    аспірант 

Посилання

Грицаєнко Л. Інститут прокуратури в світовій історико-правовій перспективі. Вісник прокуратури. 2008. № 7. С. 116–117.

Організація та діяльність органів прокуратури України : навч. посіб. П. М. Каркач, В. В. Кривобок, В. С. Бабкова та ін. ; за ред. П. М. Каркача. Харків. Право. 2019. 500 с.

Історія прокуратури України. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/history_gpu.html.

Статути Великого князівства Литовського : у 3 т. Одеса : Юридична література, 2003. 586 с.

Ісаєвич Я.Д. Історія української культури : наукове видання : у 5 т. Київ : Наукова думка, 2001. Т. 2 : Українська культура XIII – першої половини XVII століть. С. 56-59.

Юсупов В.А. Становлення та розвиток органів прокуратури до здобуття незалежності України. Форум права. 2012. № 2. С 813–818.

Литвак О.М., Шумський П.В. Становлення та розвиток прокуратури України. Вісник національної академії прокуратури України. 2012. № 3. C. 10.

Компанієць Т.М. Деякі аспекти діяльності судово-прокурорських органів у роки Великої Вітчизняної Війни. Держава та регіони. Серія: Право. Запоріжжя, 2009. № 1. С. 159-163.

Костенко І.В., Огієвич С.М. Історичні аспекти виникнення, становлення та розвитку системи органів прокуратури. Актуальні проблеми держави і права. 2020. С. 107.

Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Відомості Верховної Ради. 2016. № 28. ст.532.

Завантаження

Опубліковано

18.12.2024

Номер

Розділ

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА КРИМІНОЛОГІЯ. КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧЕ ПРАВО. КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕС ТА КРИМІНАЛІСТИКА. СУДОВА ЕКСПЕРТ

Як цитувати

Кучерявий, Петро. “ПРАВОВІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОКУРАТУРИ В УКРАЇНІ:ІСТОРИЧНИЙ ВИМІР”. Актуальні проблеми правознавства, no. 3, Dec. 2024, pp. 92-97, https://appj.wunu.edu.ua/index.php/appj/article/view/1934.

Схожі статті

1-10 з 230

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.