РОЛЬ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ У РЕГУЛЮВАННІ ВІДНОСИН ЩОДО СПРАВЛЯННЯ ПОДАТКІВ ТА ЗБОРІВ У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
Ключові слова:
європейські країни, європейська інтеграція, країни-члени ЄС, правоохоронні органи, справляння податків і зборів, правоохоронна функція, оподаткування, державний бюджет, фінансові правопорушення, податки, збори, податкова система, адміністративно-правове забезпечення, податкова політикаАнотація
У статті розглядається роль правоохоронних органів України, їх взаємодія із Державної податкової служби України у сфері оподаткування в контексті європейської інтеграції. Важливою складовою цього процесу є адаптація законодавства та трансформація ключових державних інститутів, зокрема в податковій політиці.
Процес адаптації українського законодавства до стандартів вимагає значних змін у сфері оподаткування, де правоохоронні органи здійснюють ключову європейську роль у боротьбі з економічними злочинами, як такі ухилення від сплати податків та корупції.
Податкова система є основним інструментом забезпечення економічної стабільності держави, а ефективне її функціонування залежить від взаємодії правоохоронних органів, які забезпечують роль контролю та нагляду за дотриманням податкового законодавства.
У цьому контексті особливої уваги приділяється боротьбі з ухиленням від сплати податків, корупцією та фінансовими злочинами, що є важливою вимогою для досягнення відповідності стандартам Європейського Союзу.
У дослідженні також виокремлено основні напрямки діяльності правоохоронних органів, серед яких: виявлення та попередження податкових правопорушень, розслідування фінансових злочинів, профілактика корупції та захист прав сумлінних платників податків.
Аналізуються також проблеми адміністративно-правового регулювання цієї діяльності та пропонуються шляхи оптимізації механізмів взаємодії органів державної влади для підвищення ефективності правоохоронної функції у сфері оподаткування. Водночас, у контексті інтеграції, підкреслюється важливість впровадження міжнародних стандартів, таких як BEPS та автоматичний обмін європейською податковою інформацією, а також використання сучасних цифрових технологій.
Наголошено, що всі зусилля щодо адаптації до міжнародних стандартів у сфері податкової політики повинні відповідати ключовим принципам законності, прозорості та справедливості, які є основою європейської правової культури. Лише за умов утримання цих принципів можна досягти успіху у створенні стабільної та ефективної податкової системи, яка буде сприяти економічному розвитку та підвищенню довіри громадян до держави.
Завантажити
Посилання
Баранов С.О. Взаємодія державної податкової служби України з правоохоронними органами та органами публічної адміністрації: теоретичні та практичні аспекти. Право та державне управління. 2023. №3 . С. 251-259.
Аркуша Л.І. Проблеми взаємодії та інформаційного забезпечення правоохоронних органів у боротьбі з економічною організованою злочинною діяльністю. Інформаційне забезпечення протидії організованій злочинності: зб. наук. Статей. Бібліотека журналу «Юридичний вісник». Одеса: ФЕНИКС, 2003. С. 109-117.
Дмитренко С.О. Адміністративно-правове забезпечення реалізації правоохоронної функції у сфері оподаткування: досвід європейського союзу та перспективи його адаптації в Україні. Наукові записки. Серія: Право. 2019. Випуск 6. Спецвипуск. Том 2. Кропивницький : ТОВ «ПолімедСервіс». URL: https://salo.li/FEA376f (дата звернення 13.11.2024).
Подік І. І., Живко М. О., Вольних А. І. Електронний аудит на основі податкового аудиторського файлу: світовий досвід та українські перспективи. Соціально-правові студії. 2018. Випуск 1. С. 158-166.
Е-аудит, стандартний аудиторський файл SAF-T UA та облікова політика. URL: https://kpmg.com/ua/uk/home/insights/2021/08/e-audyt-oblikova-polityka.html (дата звернення 10.11.2024).
Заходи щодо «Плану BEPS» у світі та в Україні. URL: https://itaccounting.com.ua/zahodi-shhodo-planu-beps-u-sviti-ta-v-ukrayini. (дата звернення 15.11.2024).
Рибаченко С.П. Взаємодія Держприкордонслужби з іншими правоохоронними органами як складова захисту державного кордону: теоретичний аспект. Сучасне суспільство: кол. моногр. Харків: СГ НТМ «Новий курс», 2022. С. 328-337.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.