ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОТИДІЇ КОНТРАБАНДІ: ОКРЕМІ АКТУАЛЬНІ АСПЕКТИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

теоретико-правові засади, криміналізація контрабанди, юридична відповідальність, протидія контрабанді, митна сфера, транснаціональна злочинність

Анотація

У статті досліджуються теоретико-правові засади та особливості юридичної відповідальності протидії контрабанді. Доцільність перегляду теоретико-правових засад пояснюється стрімкістю запровадження змін в українське законодавство щодо протидії контрабанді та посилення юридичної відповідальності за контрабанду. Досліджено правова регламентація криміналізації контрабанди за законопроектом №5420, що передбачає кримінальну відповідальність за контрабанду товарів у значних та великих розмірах, а також за недостовірне декларування товарів, зокрема вчинене за попередньою змовою зі службовою особою митниці.

Під час проведення аналізу законопроекту №5420 визначено, що посилення юридичної відповідальності за контрабанду як інструменту її протидії є доволі радикальним та сприятиме більшій «жорсткості» контролю для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Наявна надмірність щодо посилення відповідальності за економічні порушення сьогодення, наразі не викликає особливої необхідності, оскільки з врахуванням навантаження на митні органи, поява криміналізації контрабанди лише ще більше змусить митні органи проводити значну кількість перевірок суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, чим підриватиме довіру національного бізнесу до митниці та значно вплине на кількість товарообігу та стабільність зовнішньоекономічної політики України.

Наявні статистичні дані дають зрозуміти, що будь-які умови не заважають вчиненню контрабандних правопорушень з метою уникнення сплати митних платежів та інших податків до державного бюджету. Таким чином, підходи до криміналізації контрабанди мають бути поступовими та мати відповідний баланс щодо правової кваліфікації між адміністративним та кримінальним законодавством.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографії авторів

  • Марина Ковальова

    кандидат юридичних наук, доцент доцент кафедри адміністративного права і процесу та митної безпеки Державного податкового університету

  • Андрій Шевченко

    здобувач другого (магістерського) рівня освіти Навчально-наукового інституту економічної безпеки та митної справи Державного податкового університету

Посилання

Допілка В.О., Павловська І.Б. Теоретико-правові засади відповідальності за порушення митних правил. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія: Право. 2021. № 67. C.190-194.

Лекарь С. І. Місце адміністративно-правового механізму забезпечення економічної безпеки держави у системі державно-правового механізму. Адміністративне право і процес. 2013. № 1. С. 15-20.

Хомутянський В. B. Сутність адміністративно-правової протидії порушенням митних правил: окремі наукові підходи до розкриття. The scіentіfіс herіtаge. 2020. Vol. 4. № 50. P. 62–67.

Пихтін О. O., Кондратов Д.Ю. Питання кваліфікації та відмежування контрабанди від суміжних злочинів. Університетські кримінально-правові та кримінологічні читання: зб. тез доп. I Всеукр. курсант.-студент. наук.-практ. конф. (16 черв. 2017 р., м. Харків). C. 97-101.

Бандурка O. M., Литвинов O. M. Система протидії злочинності: поняття та сутність. Вісник Кримінологічної Асоціації України. 2015. №2 (10). C.168-177.

Митний кодекс України: Закон України №4495-VI від 13.03.2012р. Верховна Рада України. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text (дата звернення: 03.12.2023).

Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів. Верховна Рада України. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/26408 (дата звернення: 03.12.2023)

Наслідки «новації» для українського бізнесу від криміналізації контрабанди товарів, запропонованих у законопроекті №5420. Офіційний портал видавництва юридична практика Pravo.ua. URL: http://surl.li/mqreh (дата звернення: 03.12.2023).

Верховна Рада прийняла законопроект про криміналізацію контрабанди. Офіційний портал інформаційного агентства PWC. URL: http://surl.li/onxsv (дата звернення: 05.12.2023).

Нова спроба криміналізувати контрабанду: що пропонує законопроект Президента і які в нього шанси. Офіційний портал інформаційного видання The page UA. URL: http://surl.li/nwcaa (дата звернення: 05.12.2023).

За 10 місяців 2023 року митниці Держмитслужби виявили порушень митних правил на суму 7,6 млрд грн. Офіційний портал Державної митної служби України. URL: http://surl.li/nwcbl (дата звернення: 06.12.2023).

Завантаження

Опубліковано

29.06.2024

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС. ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО. МІЖНАРОДНЕ ПРАВО

Як цитувати

Ковальова, Марина, and Андрій Шевченко. “ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОТИДІЇ КОНТРАБАНДІ: ОКРЕМІ АКТУАЛЬНІ АСПЕКТИ”. Актуальні проблеми правознавства, no. 1, June 2024, pp. 60-66, https://doi.org/10.35774/.

Схожі статті

1-10 з 286

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.