ОСТАННІ НОВАЦІЇ В ПРАВОВОМУ РЕГУЛЮВАННІ ПРАЦІ ЗАСУДЖЕНИХ ДО ОБМЕЖЕННЯ ТА ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Ірина Яковець Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса НАПрН України https://orcid.org/0000-0002-1022-3115

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

право на працю, суспільно-корисна праця, благоустрій установ виконання покарань, заробітна плата, строковий трудовий договір, цивільно-правовий договір, позбавлення волі, ресоціалізація

Анотація

Стаття присвячена темі реалізації права на оплачувану працю засудженими до обмеження та позбавлення волі в період відбування покарання. Ці питання були і залишаються доволі дискусійними, оскільки, з однієї сторони, певні категорії засуджених зобов’язані працювати під час відбування покарання, проте інші – ні. Також, незважаючи на те, що праця виступає в ряді випадків обов’язком засуджених, вона входить до числа засобів виправлення і ресоціалізації, що зумовлює її позитивний характер і вплив.

Для багатьох засуджених час, проведений в місцях позбавлення волі, може виявитись першою в житті можливістю здобуття професійних навичок та заняття регулярною роботою. Основна мета залучення засуджених до праці має полягати в підготовці їх до нормального життя після звільнення, а не в тому, щоб вони заробили кошти для установи виконання покарань чи забезпечили роботу підприємств в інтересах інших  урядових підрозділів. Поряд із цим, засуджені до позбавлення волі не повинні проводити дні у одноманітному неробстві. Це важливо як для їх власного благополуччя, так і для підтримання правопорядку в колонії, оскільки нічим не завантажені особи скоріше піддаються депресії та зривам у поведінці.

Проте аналіз останніх законодавчих ініціатив свідчить про зміну підходів в частині залучення засуджених до праці, при цьому не всі пропоновані новації мають позитивний характер. У статті здійснено аналіз цих законопроєктних пропозицій і запропоновано обґрунтування щодо їх недоцільності.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографія автора

  • Ірина Яковець, Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса НАПрН України

    доктор юридичних наук, старший науковий співробітник, головний науковий співробітник відділу дослідження проблем кримінально-виконавчого права

Посилання

Бадира В. А. Виправлення жінок, засуджених до позбавлення волі, як мета покарання. Дис. канд. юрид. наук. Запоріжжя. 2006. 240 с.

Демченко М. І. Шляхи удосконалення моделі сучасної пенітенціарної установи. Проблеми пенітенціарної теорії і практики. Київ. 2003. № 8. С. 40-42.

Кримінально-виконавче право України. Підручник. За заг. ред. А. Х. Степанюка. Харків. Право. 2005. 256 с.

Кримінально-виконавче право України. Підручник. За заг. ред. В. М. Трубникова. Харків. Право. 2001. 384 с.

Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо гуманізації порядку та умов виконання покарань. Закон України від 6 вересня 2016 р. № 1488-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1488-19 (дата звернення 5.09.2023)

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених : Закон України від 7 вересня 2016 р. № 1492-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1492-19 (дата звернення 5.09.2023)

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо особливостей залучення засуджених до праці та ведення господарської діяльності в пенітенціарній системі) реєстр. № 10157 від 17.10.2023р. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42964 (дата звернення 7.09.2023)

Пояснювальна записка до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо особливостей залучення засуджених до праці та ведення господарської діяльності в пенітенціарній системі)». URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/2020685 (дата звернення 8.09.2023)

Чим відрізняються трудовий і цивільно-правовий договори. URL: https://profpressa.com/news/chim-vidrizniaiutsia-trudovii-ta-tsivilno-pravovii-dogovori (дата звернення 10.09.2023)

Запровадження «Правил Мандели» сприятиме покращенню умов тримання в'язнів в Україні. URL: https://minjust.gov.ua/news/ministry/olena-visotska-zaprovadjennya-pravil-mandeli-spriyatime-pokraschennyu-umov-trimannya-vyazniv-v-ukraini (дата звернення 03.09.2023)

Завантаження

Опубліковано

13.10.2023

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ДИСКУСІЇ

Як цитувати

Яковець, Ірина. “ОСТАННІ НОВАЦІЇ В ПРАВОВОМУ РЕГУЛЮВАННІ ПРАЦІ ЗАСУДЖЕНИХ ДО ОБМЕЖЕННЯ ТА ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ В УКРАЇНІ ”. Актуальні проблеми правознавства, no. 3, Oct. 2023, pp. 136-43, https://doi.org/10.35774/.

Схожі статті

1-10 з 783

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.